Soru işareti (?)

Akademik çalışmalar içerisinde yanıtlamaya çalıştığımız soruların sayısı düşünüldüğünde, soru işaretlerini oldukça seyrek kullandığımız ortaya çıkacaktır. Soru işaretlerini araştırma problemlerini ifade etmek veya ileride araştırılması gereken bir konuyu netleştirmek için ya da ara sıra tartışmanıza devam ettiğinizi göstermek için okuyucunuza soru sorduğunuzda kullanabilirsiniz.

Ancak yine de normal koşullarda, soru işaretlerini resmi veya akademik yazımda kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sorular ve soru işaretleri için bazı ipuçları

Retorik sorular sormaktan kaçının.
• Gerçek fakat gereksiz sorular sormaktan kaçının. Resmi bir yazıda yanıt beklediğiniz gerçek sorular sormak tuhaf olacaktır çünkü genellikle dinleyicinin yanıtlarına erişme şansınız yoktur. So why ask the question? Yukarıda üzeri çizilen soru gibi pek çok gerçek soru, yazar tarafından bir sonraki cümleye karar verebilmek amacıyla yine yazara sorulmaktadır. Çoğu zaman bu tür sorular gerekli değildir.
• İfadeler içerisine gömülü olan sorular. Bazı durumlarda, soracağınız soruyu bir ifade içerisine yerleştirdiğiniz durumlarda olduğu gibi, bir soru işareti kullanıp kullanmama konusunda kararsız kalabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi; soruyu siz sormuyor, yalnızca aktarıyor olsanız bile, cümle sonunda nokta değil soru işareti kullanın.

Örnekler (Dirty Harry’ye yapılan baş işareti ile birlikte)
The question is, do you feel lucky, punk.
The question is, do you feel lucky, punk?

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar