fbpx

Editing (Proofreading) Nedir?

 Editing (Proofreading) Nedir?

Editing veya proofreading, çevirilere veya doğrudan İngilizce yazılmış metinlere Amerikalı, İngiliz, Kanadalı veya Avustralyalı native speaker editörler tarafından detaylı bir şekilde İngilizce kontrol işlemi uygulanmasıdır. Proofreading Türkiye büroları içerisinde Kalite Akademik lider bir bürodur.

Editing (English proofreading, İngilizce düzeltme) aşamasında İngilizce cümle kontrolü, İngilizce gramer kontrolü, terimlerin doğruluk denetimi, yazım hatalarının düzeltilmesi, dil hatalarının düzeltilmesi, noktalama işaretlerinin kontrolü ve kültürel hassasiyet taşıyan noktaların denetimi gibi işlemler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra editörlerimiz cümle ve paragraf geçişlerinde metnin akıcılığını sağlayacak eklemeler/çıkarmalar da yapabilmektedir.

Gramer kontrol sitesi arayışınızın artık sonuna geldiniz. İngilizce makale düzeltme, proofreading fiyatları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 Müşterilerimiz

Editing (Proofreading) Nedir

Editörlerimiz Kimlerdir

• Akademik metinler için İngilizce proofreading yapacak editörlerimiz ilgili alanda uzman kişilerden seçilmektedir.

• Editörlerimiz dünyanın önde gelen üniversitelerinden yüksek lisans veya doktora derecesine sahiptir.

Metin düzenleme editörlerimizin ortalama 16 yıllık deneyimi vardır.

• Editörlerimiz arasında hâlâ üniversitelerde görev yapan veya emekli olmuş akademisyenler de bulunmaktadır.

• Editörlerimizin büyük çoğunluğunun çeşitli dergilerde ya da yayınevlerinde editörlük veya hakemlik deneyimi vardır.

Editing (Proofreading) Nedir
Editing (Proofreading) Nedir

Certificate of Editing (Editing Sertifikası)

Bazı dergiler makalenin ana dili İngilizce olan profesyonel editörler tarafından gözden geçirilmesini (düzeltme İngilizce ya da İngilizce yazım düzeltme işlemi) ve bunun belgelenmesini şart koşmaktadır.

Bir kısım yabancı hakemli dergi editörlerinin/hakemlerinin metnin dili uygun olsa bile ilk değerlendirmede “Metin native speaker tarafından edit edilmelidir.” eleştirisini sıklıkla yaptıklarını gözlemlemekteyiz. Bu tür subjektif eleştiriler yayın sürecini gereksiz yere geciktirmektedir.

Kurumumuz, aşağıda örneği yer alan Certificate of Editing (CoE) belgesini (proofreading belgesi) tüm makale çevirilerinde standart olarak sağlamaktadır. CoE belgesinin dergi editörlerine gönderilmesi yersiz dil eleştirilerini büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Native English Speaker Editörlerimiz