Başlıklar ve Konu Başlıklarında Büyük Harf Kullanımı

Bölümlerin ve daha kısa bölümlerin başlıklarını yazarken büyük harflerin kullanımı ile ilgili üç esas seçenek bulunmaktadır: edatlar dışında bütün önemli kelimeleri büyük harfle yazmak, yalnızca ilk kelimeyi büyük harfle yazmak ve bu iki tarzın birleşimini kullanmak.

Başlıklarda büyük harf kullanımı için üç farklı stil

İlk olarak, edatlar dışındaki tüm önemli kelimeleri büyük harfle başlatabilirsiniz.

Seçenek 1: Tüm önemli kelimelerin büyük harfle yazılması
Chapter 3 Literature Review
Section 3.1 History of Coffee Drinking
Section 3.2 Emerging Coffee Markets in North America
Section 3.2.1 High School and College Students
Section 3.2.2 Commuting Workers
Section 3.3 Competitors in the Hot Beverage Sector

Önemli olarak nitelenen kelimelerin listesi oldukça uzundur. Bu listeye genel olarak tüm isimler, zamirler, sıfatlar, fiiller ve zarflar dâhildir.

Hangi kelimelerin önemli olmadığını (dolayısıyla başlıktaki ilk kelime olmadığı sürece büyük harfle yazılmayacağını) dikkate almak daha kolay olabilir: Belirli ve belgisiz edatlar (articles) (a, an, the), edatlar (prepositions) (ör: by, for, in), bağlaçlar (conjunctions) (ör: and, or, because).

Seçenek 2: Yalnızca ilk kelimenin büyük harfle başlatılması
Chapter 3 Literature review
Section 3.1 A history of coffee drinking
Section 3.2 Emerging coffee markets in North America
Section 3.2.1 High school and college students
Section 3.2.2 Commuting workers
Section 3.3 Competitors in the hot beverage sector

Son olarak, üçüncü seçenek bu iki stilin birleştirilerek kullanılmasıdır. Örnek olarak; bölüm başlıkları için birinci seçeneği, kısa bölümlere ait olan alt başlıklar için ise ikinci seçeneği kullanabilirsiniz.

Seçenek 3: Büyük harflerin başlık düzeylerine göre kullanılması
Chapter 3 Literature Review (seviye 1)
Section 3.1 A history of coffee drinking (seviye 2)
Section 3.2 Emerging coffee markets in North America
Section 3.2.1 High school and college students (seviye 3)
Section 3.2.2 Commuting workers
Section 3.3 Competitors in the hot beverage sector
Tüm stillerde özel isimlerde (kişi isimleri, yer isimleri vb.) büyük harf kullanmak

Kişi, kuruluş ve mekânlara ait resmi isimler, hangi stili kullanıyor olursanız olun büyük harfle başlatılır. Örneğin “Kuzey Amerika”, yukarıdaki tüm örnek cümlelerde büyük harfle başlatılarak yazılır.

Bununla birlikte, belirli araştırma modellerinin, kuramların ve düşünce okullarının özel isim olarak kabul edilmediğini unutmayın. Burada büyük harfle başlatılması gereken tek öge, konuyla bağlantılı olduğu zaman, akademisyenin ismidir.

Porter’s Five Forces Model
Einstein’s Theory of Relativity
the Realist school
Porter’s five forces model
Einstein’s theory of relativity
the realist school

Hangi seçeneği tercih etmeniz gerekir? Eğer APA stil kılavuzunu izliyorsanız, burada kuralların oldukça net olarak belirlendiğini görebilirsiniz. Esasında seviye 1 ve 2’deki başlıklarda tüm önemli kelimeleri büyük harfle başlatmalı ve seviye 3’ten itibaren yalnızca ilk kelimeyi büyük harfle başlatmalısınız.

Eğer seçim yapmakta özgürseniz, birinci ve üçüncü seçenekleri öneririz. Neden? Bunun bir sebebi uygulamanın kolay olmasıdır, hangi kelimelerin büyük harfle başlatılması gerektiğine dair sürekli karar vermeniz gerekmez. İkinci sebebi ise, çok fazla büyük harf kullanmanın özellikle de uzun başlıklarda metni takip etmeyi zorlaştırabilecek olmasıdır.

Tutarlılık, tutarlılık, tutarlılık

Hangi seçeneği tercih ederseniz edin en önemli nokta tüm çalışmanız boyunca başlıklardaki büyük harfleri aynı stilde tutarlı davranarak düzenlemenizdir. Bu yalnızca tezinizin esas bölümleri için değil, öncesi ve sonrasındaki tüm destekleyici materyaller (özet, içindekiler bölümü, tablo/şekillerin listesi, teşekkür kısmı, referans listesi ve ekler dâhil) için de geçerlidir.

Metin boyunca hiçbir tutarsızlığın bulunmadığından emin olmak için, içindekiler bölümünü çok dikkatli incelemelisiniz. Tüm başlıkları bir arada görmek, herhangi bir farklılığı çok net olarak ortaya çıkaracaktır. İçindekiler kısmını otomatik olarak oluşturmak için Microsoft Word kullandıysanız bu durum özellikle geçerlidir.

Ayrıca tezinizin sayfa planı ve formatı aile ilgili diğer özelliklerin de başlıklarla bağlantılı olarak tutarlı olmasına dikkat edin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar