DERS 18

Efsane: Cümleye düzenleme bağlacı (coordinating conjunction – and, but, or, for, nor, yet, so) ile başlamak yanlıştır

Bu kural duruma bağlı bir kuraldır; bunun anlamı, akademik yazıma yeni başlayan araştırmacılara sözlü ve yazılı iletişim arasındaki farkı görmelerinde yardımcı olmaktır.

Konuşma dilinde conjunction kelimeleri, özellikle de “and” ve “but” kelimelerini çok sık kullansak da metin içerisinde yazarların bu kelimeleri gereğinden fazla kullanmaları, yazıya kendini tekrar eden ve özensiz bir hava verecektir. Tarza ilişkin bu problem ile baş edebilmek için, yazmaya yeni başlayan araştırmacılara kuralları öğreten kişiler zaman zaman cümle başlarında herhangi bir coordinating conjunction kullanılmasını yasaklayabilmektedirler.

Ancak tüm kullanımları yasaklayan böyle bir tutum, yazarları yanlış yönlendirecektir. Esasında pek çok iyi yazar, ara sıra cümlelerine coordinating conjunction ile başlar.

Burada önemli olan nokta, cümleye coordinating conjunction ile başlama kararını (yazı içerisindeki tüm kararlarda olduğu gibi) dikkatli bir şekilde vermektir. Ancak bu kelimeler cümleye istenen bir vurgu ekleyebileceği için cümleden çıkarılmamalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu tür bir fazla kullanım sinir bozucu olsa da hiçbir zaman bir dilbilgisi hatasına sebep olmaz.

Bu makale, Yazım efsaneleri: Kötü tavsiye almamızın sebepleri adlı makalenin bir parçasıdır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar