Kelime Dizilişi Kuralları: Sıfatlar

Elinizdeki dosyalar içerisinde bulunan zarf niteliğindeki sözcükler (Adverbials) başlıklı makalede sıfatlara bir açıklama getirmedik [tanımlama tümlecinin (subject compliment) sıfat görevi gördüğü bağlayıcı eylem (linking verb) hariç olmak üzere ] çünkü sıfatların her zaman isimlere eşlik ettiği ve cümle içerisindeki yerlerinin fazla değişmediği bilinmektedir.

Bir sıfat dizisi içerisinde bulunan sıfatların sıralaması, İngilizceyi anadil olarak konuşan bireylerde sezgi yoluyla belirlenmektedir ancak bu dili konuşarak yetişmemiş olanlar için söz konusu sıralamayı çözmek zordur.

Örnek: Bir sıfat dizisi genellikle şu sıralamaya sahiptir:
Determiner (ör: a, the, his, Jimmy’s, the house’s, four, ninety, few, several)
General opinion—hemen hemen tüm isimler için kullanılabilir (ör: great, poor, excellent)
Specific opinion—daha dar bir kullanım alanına sahiptir (ör: sensual, frustrating, challenging)
Description (ör: blue, tall, rough, old, Dutch)

Ayrıca, tanımlayıcı sıfatlar genellikle şu sıralama ile verilir: boyut, biçim, yaş, renk, milliyet ve (yapıldığı) malzeme. Dolayısıyla, genellikle kullandığımız ifade bunlardır: “one frustrating, short, fat, four-year-old, spotted hound”. Bunlar değildir: “one short, four-year-old, frustrating, fat, spotted hound.” Eğer bu sıralamadan sapmak için iyi bir sebebiniz yoksa sapmayın.

Sıfatları sıralamak için belirli bir kural yoktur. Bu yüzden bu sıralamayı bir rehber olarak kullanın ancak yazarların en akıllıca karar olduğunu düşündüklerinde bu kuralları bozmalarının oldukça yaygın olduğunu unutmayın.

Örnek: İsimlerden önce gelen sıfatlar
The tall four-year-old hound…
Örnek: Bağlayıcı eylemlerden sonra gelen sıfatlar
The hound was beautiful
Örnek: Genellikle zamirlerden sonra gelen sıfatlar
They made him happy

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar