MAKALENİZ REDDEDİLİRSE?

Her araştırmacı makalesinin dergi tarafından reddedilmesi durumuyla karşı karşıya kalabilir. Ancak araştırma verileri değerlidir ve bir yerde yayınlanmalıdır. Hatalı değerlendirme yapıldığı gerekçesiyle ret kararının yerinde olmadığını düşünebilir ve açıklamalarla yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz. Ayrıca istenen düzeltmeleri yaparak makalenizi ilgili dergiye yeniden gönderebilir ya da bir başka dergide şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.

Bilimsel yayın zaman alan bir süreçtir. Makaleler birkaç kez yazılır, gözden geçirilir ve dil kontrolünden geçer. Sorumlu yazar çalışmanın ortak yazarlarından, diğer akademisyenlerden veya değerlendirme hakemlerinden bilgi toplar. Aslında bu şekilde özenle oluşturulan söz konusu nihai metnin bir an önce başkalarıyla paylaşılması gerekmektedir. Ancak elde edilen bulgulara göre makalelerin %21’i değerlendirme yapılmadan, yaklaşık %40’ı ise hakem değerlendirmesinin ardından reddedilmektedir.

Reddedilme, Nobel ödüllü araştırmacılar için dahi kaçınılmaz bir durum olabilir ve bu tür bir durumda araştırmacılar reddedilmekten kaçınmaya değil reddedildikten sonraki seçeneklere odaklanmalıdır. Her yazarın, makalesi bir dergi tarafından reddedildiğinde önünde birkaç seçenek olur. Yukarıda belirtildiği üzere bazen makaleler değerlendirmeye bile gönderilmeden reddedilir. Bu tür durumlarda zamanın önemli olduğu unutulmamalıdır. Örneğin çalışmanıza uygun başka bir dergi bularak onunla devam edebilirsiniz. Makalenizin değerlendirmeden geçmiş hâli elinizdeyse bu bilgilerin çok değerli olduğunu göz ardı etmemeniz gerekir. Gönderdiğiniz dergi makalenizi yayınlamayacaksa bile artık makalenizi güçlendirmenin yolları hakkında fikriniz vardır. Makalenizin reddedilmesi durumunda şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

Ret kararına itirazda bulunabilirsiniz

Her derginin editör kararlarına itiraza yönelik bir politikası olmalıdır. Yazar olarak ret kararına itiraz etme hakkına sahipsiniz ancak bunu yaparken duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeniz gerekir. Hakemlerin makalenin reddini önermesine olası bir yanlış anlama veya hata neden olmuşsa editöre düşüncelerinizi hakemleri küçümsemeden veya tartışmacı olmadan kısaca belirtmeniz gerekir. Bununla birlikte, derginin kapsamına veya çalışmanızın algılanan etkisine yönelik itirazların başarılı olma olasılığı düşüktür.

Makalenizi aynı dergiye tekrar gönderebilirsiniz

Makalenizi gönderdiğiniz dergi başta bu makaleyi reddedebilir ancak bu dergi size hakemlerin belirttiği noktaları ele aldıktan sonra makalenizi tekrar göndermenizi de önerebilir. Söz konusu dergide yayın yapmayı gerçekten istiyorsanız bu seçenek sizin ilk tercihiniz olmalıdır. Bazı dergiler, makalenizin ileride sunacağınız herhangi bir versiyonunu kabul etmeyi de düşünmediğini belirtebilir. Bu durumda, bu karara saygı duymalı ve makalenizi başka bir dergiye göndermeyi denemelisiniz.

Değişiklik yaparak makalenizi başka bir dergiye gönderebilirsiniz

Bu seçenek, diğerlerinden çok daha yaygın olarak uygulanan bir seçenektir. Hakemlerden aldığınız yorumlar üzerinde dikkatli bir şekilde düşünün, makalenizi bu doğrultuda iyileştirmeye çalışın ve sonrasında makalenizi başka bir dergiye gönderin. Makalenizi tekrar göndermeden önce ön yazıyı (kapak mektubu), referans formatını ve dergiye özgü diğer ayrıntıları yeni dergiye uyarladığınızdan emin olun.

Hiçbir değişiklik yapmadan makalenizi başka bir dergiye gönderebilirsiniz

Her zaman iyi bir fikir olmasa da bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. İlk dergideki hakemlerin önerdiği değişikliklerin hiçbirini kabul etmemekle söz konusu ilk değerlendirme sürecinde harcanan tüm emeği ve zamanı göz ardı etmiş olursunuz. Bu önerilerden bazıları hatalı da olabilir ancak bazıları makalenizi daha iyi bir hâle de getirebilir. Yeni hakemlerin aynı konulardan birkaçına değinmesi olasıdır ve artık bu konuları önceden ele alma şansına sahipsinizdir. Öte yandan, makalenizin yeni bir dergide önceki hakemlerden bazıları tarafından da değerlendirilebileceğini unutmayın. Makalede herhangi bir değişiklik yapmazdıysanız ilgili hakemlerin önerileri de değişmeyebilir.

Makalenizi arşive kaldırabilir ve hiçbir zaman tekrar göndermeyebilirsiniz

Bu, basit bir seçenek olsa da araştırmacılar açısından her zaman en iyi çözüm olmayabilir çünkü verileriniz başka birinin bir bulmacanın eksik parçasını tamamlamasına yardımcı olabilir veya araştırmada bir sonuca varmayacak yolların önünü kesmesi açısından değerli olabilir. Alternatif olarak makalenizi, ücretsiz olarak erişilebilen ve makalenize atıf yapılabilmesini sağlayan figshare veya Dryad gibi bir siteye de gönderebilirsiniz.

Yorumlar

şahizer eraydın
28 Nisan 2020

bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

Özge Kırmızı
28 Nisan 2020

ssco sci ve arch indexli uluslararasi dergi bulunmasina yardimci oluyormusunuz

Kalite Akademik Tercüme
28 Nisan 2020

Merhaba hocam. Dergi seçim danışmanlığı hizmetimiz ne yazık ki şu anda mevcut değil. Bu konuda size şimdilik yardımcı olamadığımız için çok üzgünüz. Konuyla ilgili e-posta ayrıca tarafınıza iletilmiştir. İlginize teşekkür ederiz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar