Noktalı virgül işaretleri (;)

Çağdaş akademik yazım içerisinde noktalı virgüllerin gereğinden fazla kullanıldığı sık sık görülmektedir. Noktalı virgülün doğru kullanımı ise yalnızca iki durumda geçerlidir: komplike bir liste içerisinde virgüllerin yerine kullanılması ve aksi durumda noktaların çıkarılabileceği yerlerde kullanılması. Bahsedilen ikinci durumda, iki cümle arasındaki bağlantı bir noktanın işaret edeceğinden daha yakın ise noktalı virgül kullanılır.

İlk kullanım – komplike bir liste içerisinde noktalı virgüllerin virgül yerine kullanımı

Listelerde tipik olarak maddeler arasındaki ayrımı göstermek için virgül kullanılır. Örneğin: “The spies would travel by land, air, and sea.”

Ancak liste içerisindeki maddeler komplike ise ve özellikle de bir maddenin kendi içinde virgül kullanılıyor ise, bunların yerine noktalı virgül kullanılır. Noktalı virgül kullanarak, bir virgülün yeni bir maddeye mi işaret ettiği yoksa başka bir amaçla mı kullanıldığı konusunda okuyucunuzun kafanızın karışmanızı önleyebilirsiniz.

Örnek
“The spies would travel by land, in the cars of freight trains; by sea, in the hidden smuggling compartments of merchant vessels; and by air, in the guise of stewards and stewardesses.”
İkinci kullanım – noktaların çıkarılabileceği durumlarda noktalı virgüllerin kullanımı

Noktalı virgüller ve noktalar okuyucuya farklı anlamlar iletirler, bu yüzden birbirlerinin yerine kullanılmaması gerekir.

Bir noktalı virgülün dil bilgisi açısından doğru kullanılıp kullanılmadığını anlamanın yolu, yerine bir nokta kullanılıp kullanılamayacağına bakmaktır (Daha teknik ifade etmek gerekirse, komplike listeler hariç, noktalı virgüller yalnızca kendilerinden önce ve sonra birer bağımsız tümce getirilen durumlarda kullanılabilir).

Bir noktalı virgül, güçlü bir virgülden ziyade zayıf bir noktaya benzemektedir.

Noktalı virgüllerle ilgili en çok yapılan hatalar, noktalı virgülleri diğer noktalama işaretleri ile aynı şekilde kullanmak ile ilgilidir.

Virgül yerine noktalı virgül kullanmak. *

Örnekler
The journal would not even consider the article without a properly formatted reference list; which it did not have.
The journal would not even consider the article without a properly formatted reference list, which it did not have.

* Klasik İngilizcede noktalı virgüller zaman zaman güçlü virgüller olarak kullanılmaktadır fakat bu oldukça eski bir kullanımdır ve günümüz İngilizce dil bilgisi kılavuzları bu kullanımı desteklememektedir

İki nokta üst üste işareti yerine noktalı virgül kullanmak.
Örnekler
“He took three things on his hike; his lunch, his binoculars, and his trusty walking stick.”
“He took three things on his hike: his lunch, his binoculars, and his trusty walking stick.”
(not: Noktalı virgüllerin bu iki yanlış kullanımı da cümle düşüklüğü yaratmaktadır; daha fazla örnek için cümle düşüklüğü ile ilgili makalemizi inceleyin)

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacak.

* doldurulması zorunlu alanlar