fbpx

Blog Classic

Dergi editörü makaleyi bir editing bürosuna düzelttirmemizi istemiş. Bunun için bazı büroların ismini ve bağlantı adresini vermiş? Ne yapmalıyız?

Kâr amacı güden veya akademik kaygı taşımayan bu tür dergilerle zaman zaman karşılaşabiliyoruz. Böyle bir durumda ilgili makalenin yayın için başka bir dergiye gönderilmesini önermekteyiz. Aynı dergide ısrar edilirse derginin istediğini yapmak dışında makaleyi kabul ettirme imkânı pek görünmemektedir.

Bu makaleyi başka bir yere tercüme ettirmiştim. Dil eleştirisi aldı. Siz bu metni edit yaptırabilir misiniz?

Başka tercüman ya da tercüme bürolarına tercüme ettirilen ve dil eleştirisi alan metinler için de editing işlemi yapıyoruz. Ancak buna metni gördükten sonra karar veriyoruz. Çünkü zaman zaman dil kalitesi çok düşük metinlerle de karşılaşabiliyoruz. Böyle metinlerin editing işini almamayı tercih ediyoruz.

Makalemi İngilizce olarak kendim yazabiliyorum. Ancak profesyonel bir editing sürecinden geçmesini istiyorum. Böyle bir çalışmayı yapıyor musunuz?

Yazarlar tarafından doğrudan İngilizce yazılmış metinlerin de editing çalışmasını yapabiliyoruz. Bunun için de metnin dil seviyesinin kabul edilebilir bir durumda olması gerekmektedir.

Editörün yaptığı düzeltmeleri renklendirip gönderebilir misiniz?

Editörlerimiz düzeltmeleri Microsoft Word dosyası üzerinde Değişiklikleri İzle (Track Changes) özelliğini kullanarak yapmaktadır. Dolayısıyla yapılan düzeltmeler doğrudan renkli olarak metin üzerinde görülebilmektedir. 3 aşamalı çeviri süreci tamamlandığında Certificate of Editing (CoE) belgemiz dışında müşterimize 2 adet dosya gönderiyoruz. Bunlardan birincisi, editörün düzeltmelerini içeren dosya, ikincisi ise son kontrolden sonra kullanıma hazır olan dosyadır.

Detaylı editing istemiyorum. Metnin genel olarak okunmasını istiyorum. Bunu yapabilir misiniz?

Tüm editing çalışmalarını HİZMETLERİMİZ menüsü altında Editing sekmesinde yer alan kontrol başlıkları dâhilinde detaylı olarak yapmaktayız. Genel okuma işlemi hizmet yelpazemiz içerisinde ne yazık ki yer almamaktadır.